Pozemkový úřad

Stejně jako v EU i v Česku máme pozemkové úřady, které spadají pod ministerstvo zemědělství. Ty jsou rozděleny podle okesů Čr a je jich 77. Tyto úřady působí jako prvoinstanční správní úřady s územní působností vymezenou okresy. Těm je pak nadřazen Ústřední pozemkový úřad, kde je možne se odvolat proti rozhodnutí. Více o ....

Státní pozemkový úřad zahajuje činnost

Státní pozemkový úřad zahajuje činnost

1. ledna 2013 vznikl Státní pozemkový úřad (SPÚ). Nový úřad sloučí veškeré agendy vykonávané Pozemkovým fondem ČR a pozemkovými úřady. K žádostem o vydání majetku též přibudou i výzvy církví a náboženských organizací.

1. ledna 2013 vznikl Státní pozemkový úřad (SPÚ). Nový úřad sloučí veškeré agendy vykonávané Pozemkovým fondem ČR a pozemkovými úřady. Poslanci zřídili SPÚ v průběhu minulého roku zákonem č. 503/2012 Sb., o Státním pozemkovém úřadu.

Veškerá agenda, kterou doposud vykonával Pozemkový fond České republiky nyní přechází právě pod nově vzniklý Státní pozemkový úřad. Mezi aktivity úřadu bude patřit prodej státní půdy, vypořádání restitučních nároků, bezúplatné převody a směny pozemků. SPÚ bude mít na starost hospodaření s nemovitostmi ve správě původního Pozemkového fondu. Mezi další zodpovědnost patří hospodařit se stavbami souvisejícími s vodními díly v ČR a stavby používané k melioracím a vodnímu hospodářství.

Zákon č. 503/2012 Sb. přinesl několik změn v podmínkách pro převod státních pozemků. Nově se stanovuje hlůta pro podání žádostí pozemků ve třetích zónách národních parků pro obce na 12 měsíců. Je to podstatná podmínka pro bezúplatný převod. Nově se realizují převody za cenu obvyklou (namísto ceny tabulkové podle cenového předpisu, který byl v platnosti doposud). Nové je možné pozemek učinit předmětem zástavního práva. Omezuje se také doba splátek kupní ceny na maximum 10 let (z původních 30-ti).

Státní pozemkový úřad je též příslušný k řízení majetkového vyrovnání s církvemi a náboženskými organizacemi (zákon č. 428/2012 Sb.). SPÚ tak přijímá výzvy a žádosti o vydání zemědělských nemovitostí.

Sídlem Státního pozemkového úřadu je budova Pozemkového fondu ČR v Praze na Žižkově (Husinecká 11a).

vráceni pozemku
31.01.2013 22:07:57 | Václav Borkovec
Dobrý den.Chci se zeptat jestli je nějaký tiskopis se kterým se žádá o navracení pozemku.Děkuji
vrácení historického majetku obce
01.02.2013 11:20:09 | Ivana Roncová
Dobrý den, na základě dohledaných materiálů jsme zjistili, že Statutární město Liberec dosud nemá převedeny některé pozemky dle zákona č.172/1991 Sb. v platném znění dle § 1, 2 a 2b)na území města. Máme již z katastru nemovitostí dohledány podklady pro vydání tohoto historického majetku obce. Můžete mi, prosím, nyní poradit, jak máme postupovat dále, tak, aby byl splněn termín převodu majetku dle tohoto zákona ke dni 31.3.2013?
Předem děkuji za pochopení a pomoc. Hezký den
Ivana Roncová, ved.odd. majetkové evidence a dispozic SML
Dotaz - volné pracovní místo
12.02.2013 00:16:13 | Jarmila Zemanová
Vážené vedení úřadu,

předem Vás zdravím. Obracím se na Vás s dotazem, zda by byla možnost zaměstnání na Pozemkovém úřadu v Praze západ, východ apod. v souvislosti s církevními restitucemi apod. Děkuji Vám předem za odpověď.
S pozdravem

Jarmila Zemanová
Praha - Radotín

mobil:721004931
žádost o informaci
12.02.2013 08:28:07 | ig
Vážení,

prosím o sdělení, kdo podle nového zákona má právní subjektivitu.
Pochopiljsem,že jde o organizační složku státu, ale z textu zákona pro mně není jasné, zda např. v soudních sporech vytupují pobočky tohoto nového úřadu, tedy, zda mají právní subjektivitu, jako dříve pozemkové úřady.

Děkuji za Vaši odpověď.

Jaroslav Grinc
Pronájem pozemku
03.10.2013 14:40:52 | František Brož
Dobrý den,
od roku 2004 mám s Pozemkovým fondem ČR uzavřenu smlouvu o pronájmu pozemku. Smlouva nebyla vypovězena, je uzavřena na dobu neurčitou. Když jsem ale odeslal letošní nájemné (splatné k 1. říjnu), platba se mi jako nedoručitelná vrátila. Jak mám dále postupovat? Mám i nadále zájem o pronájem, případně i koupi tohoto pozemku (jedná se o cca 400 metrů, využití k rekreaci).
restituce
04.11.2013 21:21:02 | Lubomír Źák
Mám nevybranou restituci cca 80 000 kč ,nepřišel jsem oni při zřízení SPU ? Děkuji za odpověď Žák Lubomír
dotaz
13.11.2013 17:43:06 | Marta Tauchmanová
Dobrý den, mám dotaz ohledně cesty, která patří pozemkovému fondu a pronajal si ji místní zemědělec, jenž si na této cestě udělal závoru, kterou zamyká, jelikož si není schopen svůj zemědělský areál oplotit a znemožňuje tím vstup na pozemky jiných majitelů, kteří se na své pozemky nemají jak dostat. odjakživa se tato cesta používala pro všechny pozemky přístupné po této účelové komunikaci. je možno odpovědět na tento dotaz, jak máme postupovat, abychom se dostali na své pozemky ? Děkuji za pochopení a odpověď. Tauchmanová M.
církevní restituce
25.01.2014 10:55:14 | Jan Bouček
Prosím kde lze nalést podané žádosti církve o navrácení majetku v okrese Pelhřmov.Žádají i o hájenku Senožaty č.135 ? Bouček
dotaz
05.03.2014 09:47:40 | levínská jana
Dobrý den.Zjistili jsme s manželem,ze otec manžela vlastnil pole a les.v roce 1975 zemřel,a zdědila to po něm jeho manželka,která to snad v roce 1979 měla neodvolatelně darovat,.plemenářskému podniku,v Kladrubech nad labem, lesúm čr.chlumec nad Cidlinou.chtěla bych se zeptat,zda má muj manžel nárok na vrácení tohoto majetku v restituci.děkuji levínská jana
dotaz na paragraf
01.04.2014 11:50:54 | Jana Křížová
Dobrý den, mám dotaz ohledně cesty, která patřila pozemkovému fondu a koupil si ji soukromý subjekt, jenž si na této cestě udělal závoru, kterou zamyká, a znemožňuje tím vstup na pozemky jiných majitelů, kteří se na své pozemky nemají jak dostat. odjakživa se tato cesta používala pro všechny pozemky přístupné po této účelové komunikaci. Na základě jakého ustanovení kterého zákona byl pozemkový fond oprávněn cestu prodat?
odkoupení části pozemku pro zřízení přístupu k mému pozemku
01.02.2015 12:06:34 | Antonín Červenka
Prosím o sdělení kam adresovat žádost o odkoupení nezbytné části pozemku v KU Křečovice parc.č. 758/3 /pruh cca 3 m široký/, tak abych měl zajištěn jediný možný přístup k mému pozemku č.p 762/26 z veřejné komunikace /silnice/.Jedná se o nezbytně nutnou část, aby nebyl znemožněn přístup ostatním majitelům sousední parcely /bytovkářům/. Co musí žádost obsahovat. Děkuji Ant. Červenka
dotaz
15.07.2016 16:41:22 | Dvořák Jiří
Dobrý den, mám dotaz ohledně cesty, která byla historicky (lze doložit z map) přístupovou komunikací k jednotlivým pozemkům , poté byla spravována pozemkovým fondem a pozemkový fond jí prodal soukromému subjektu, jenž si na této cestě udělal závoru, kterou zamyká, a znemožňuje tím vstup na pozemky jiných majitelů, kteří se na své pozemky nemají jak dostat. odjakživa se tato cesta používala pro všechny pozemky přístupné po této účelové komunikaci. Na základě jakého ustanovení kterého zákona byl pozemkový fond oprávněn cestu prodat? Děkuji vám za odpověď. Dvořák Jiří
dlouhodoobý pronájem louky-pastviny
07.10.2016 15:25:47 | radoslav
Dobrý den
Mám zájem o dlouhodobý pronájem s možností pozdějšího odkoupení pozemku (Nedostatečně identifikovaní vlastníci)), vhodného k pastvinám. S možností přistavení napajedel a menších salaší. Pozemky od 2000 m2 do 10 000m2 v lokalitách Vsetínsko, Bílé Karpaty,
Nedaří se mi na stránkách ÚZSVM nic najít, poradíte mi nějaký státní portál, který je k tomu určený?
Děkuji
Dlouhodobý pronájem nebo koupě nemovitosti od SPU
13.07.2018 21:55:47 | Michal
Dobrý den, jako soukromá osoba mám zájem o dlouhodobý pronájem a nebo o koupi nemovitého majetku v Jihlavském okrese. Koho nebo jak kontaktovat, zda-li je možné pronájem či odkup realizovat. Jedná se o starý nevyužívaný kravín/drubežárnu/zemědělskou usedlost. Zda-li je to vůbec možné, jak dlouho trvá vyjádření atd.
Předem velice děkuji za odpověď.

Michal
na prodej dum
19.05.2020 03:55:41 | balaz
dobry den chtel bych se zeptat ohledne prodeje domu ci bytu jestli mate nevo budte tak hodny a napiste mi na email jestli je neco k dispozici dejte mi vedet vice info jelikoz nevim jak vyhledat na pozemkovy fond louny jak je to k prodeji mel bych zajem o dum ci byt dekuji s pozdravem balaz

Vložit příspěvek

*e-mail se nikde v katalogu nezobrazuje

Aktuality

Státní pozemkový úřad zahajuje činnost

obrazek 1. ledna 2013 vznikl Státní pozemkový úřad (SPÚ). Nový úřad sloučí veškeré agendy vykonávané Pozemkovým fondem ČR a pozemkovými úřady. K žádostem o vydání majetku též přibudou i výzvy církví a náboženských organizací. Více ...

Státní pozemkový úřad

obrazek

Vláda schválila nový zákon o vzniku nového Státního pozemkového úřadu, ktrý by měl od příštího roku nahradit Pozemkový fond a sítě pozemkových úřadů.

 

Více ...

Hypotéka - koupě pozemku

Máte vybraný pozemek a vše jste si zjistili na pozemkovém úřadě?

Teď stači jen najít zlatý poklad a pozemek je Váš. Když ale poklad nenajdete je tu ješte možnost Hypotéky.

Co je hypotéka a kde a jak hledat tu nejlepší z hypoték na českém poli nabídek hypoték? 
Hypotéka nebo-li hypoteční úvěr je dluhodobý účelový úvěr, který je zajištěn zástavním právem k nemovitosti. Více...

Upozornění

Tyto webové stránky nejsou oficiálním webem pozemkového úřadu. Slouží jako informační rozcestník a jsou otevřeny názorům uživatelů.

Doména na prodejKontaktujte nás ohledně prodeje!

Exkluzivní a navštěvovaná doména na míru pro Vaše podnikání.